Izba Przemysłowo-Handlowa
w Lublinie

Otwarcie PwC w Lublinie

28.03.2023

Nowy rozdział w historii PwC FCU: ponad 300 nowych pracowników w Lublinie do 2025 roku

Centrum kompetencyjne PwC Financial Crime Unit rozpoczyna działalność w kolejnym mieście – Lublinie i  planuje zatrudnić ponad 300 osób do końca 2025 roku. FCU to centrum wspierające klientów firmy z całego świata w przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu.

Działające od 2012 r. w Polsce, centrum kompetencyjne PwC, Financial Crime Unit (FCU) specjalizuje się w zapobieganiu wprowadzania do legalnego obrotu środków pochodzących z nielegalnych źródeł oraz finansowania terroryzmu (Anti-Money Laundering, AML). Polskie Financial Crime Unit jest największym tego typu zespołem PwC na świecie, oferując zarówno wsparcie operacyjne, jak i doradcze, współpracując przy tym z innymi zespołami w globalnej sieci PwC. Obecnie we wszystkich biurach FCU w Polsce, tj. w Gdańsku i w Warszawie, zatrudnionych jest niemal 1300 osób.

“Projekty realizowane w FCU są bardzo różnorodne i są prowadzone zarówno dla dużych, globalnych banków, jak też mniejszych, lokalnych instytucji finansowych, także polskich. Eksperci FCU świadczą specjalistyczne usługi doradcze, pozwalające zachować bankom zgodność z obowiązującymi i nowymi regulacjami prawnymi. Działania te obejmują m.in. opracowanie i wdrażanie polityk, procedur oraz złożonych modeli operacyjnych. FCU świadczy również usługi wsparcia operacyjnego dla klientów z sektora bankowego. To sektor, który jest niezwykle istotnym elementem dalszego zrównoważonego rozwoju gospodarczego, czego odzwierciedleniem jest ciągły rozwój PwC FCU – tym razem rozszerzamy naszą działalność o Lublin”.

Narzędzia IT, jakimi dysponuje FCU to  m.in. narzędzia sztucznej inteligencji, które skanują i oceniają zbiory danych, przedstawiając analitykowi jedynie informacje istotne w kontekście przestępstw finansowych czy finansowania terroryzmu. PwC rekrutuje zarówno specjalistów z doświadczeniem, jak też absolwentów i studentów z różnych kierunków, tj. m.in prawnych, lingwistycznych czy ekonomicznych. FCU posiada własny, rozwinięty system szkoleń i certyfikacji, dzięki czemu nie wymaga od kandydatów specjalistycznej wiedzy z obszaru AML. W FCU pracują zarówno osoby z Polski, jak i innych państw Unii Europejskiej oraz Indii, RPA czy USA. Ze względu na międzynarodowe środowisko oraz liczne projekty prowadzone dla klientów zagranicznych, dominującym językiem w zespole jest angielski. Dobra znajomość tego języka jest jednym z podstawowych wymogów dla kandydatów ubiegających się o pracę w centrum kompetencyjnym.

“Lublin posiada olbrzymi potencjał w postaci ponad 60 tysięcy studentów. Zdecydowana większość świetnie mówi po angielsku, co jest niezbędne do rozpoczęcia pracy w zespole FCU PwC. Branżową wiedzę nasi pracownicy zdobędą poprzez dedykowany program szkoleń, m.in. ze schematów w przestępczości cyfrowej, zagrożeń związanych z wirtualnymi pieniędzmi czy z obsługi konkretnych programów i narzędzi. Financial Crime Unit wspiera także swoich pracowników w zdobywaniu międzynarodowych certyfikatów”

– mówi Maciej Dudkowski, menedżer PwC Polska, Financial Crime Unit, lider biura w Lublinie.

Źródło: https://www.pwc.pl/pl/media/2023/2023-03-27